top of page

Kalibracja i profilowanie monitorów

Kalibracja - jest procesem dokonywania zmian parametrów urządzenia celem osiągnięcia zamierzonego stanu (wyświetlanie kolorów w określony sposób, stabilne zachowanie monitora) względem określonego wzorca. Kalibracja monitora uwzględnia zatem jego regulację w taki sposób, aby wyświetlany obraz miał konkretne wartości trzech głównych parametrów: Jasność/Jaskrawość podświetlenia bieli, Temperatura barwowa (punkt bieli), Gamma - krzywa odpowiedzi tonalnej (TRC - Tone Response Curve).

Profilowanie - proces "charakteryzacji" zachowania danego urządzania (pomiar reprodukcji koloru i przejść tonalnych) na podstawie zbioru danych zapisanych w pliku ICC (wg norm International Color Consortium - Międzynarodowe Konsorcjum Kolorystyczne). Dane te stanowią atrybuty określające, jak tworzone są barwy, oraz które z nich są możliwe (lub nie) do reprodukcji przez dane urządzenie w stanie skalibrowanym.

 

Te dwa terminy się łączą i wzajemnie uzupełniają. Dlaczego to takie istotne?

Dlatego, że monitor jest dla wielu jednym z podstawowych narzędzi pracy, a często niestety bagatelizowanym, zwłaszcza w obiegu pracy fotografów i grafików. To na nim oglądamy i obrabiamy cenny materiał cyfrowy z drogich korpusów i szkieł. Dlatego szkoda tracić energię na super ujęcia i gigabajty kadrów, skoro najważniejszy element będzie jednocześnie najsłabszy. Większość urządzeń wyświetlających pracuje na uśrednionych parametrach fabrycznych, co skutkuje dużymi błędami wyświetlania i kiepską liniowością, skutecznie utrudniając efektywną pracę.

 

Niezależnie od posiadanego wyświetlacza, warto zastanowić się nad poprawą swojego warsztatu.

Warto i trzeba zacząć od kalibracji..

Kalibracja monitora – dlaczego jest taka ważna? (link)

  • kalibracja sprzętowa: dotyczy monitorów EIZO (CS/CX/CG) i NEC (EA/P/PA) oraz wybrane modele BenQ

  • kalibracja programowa: dotyczy większości wyświetlaczy w monitorach, laptopach i tabletach 

 

Szczegóły, konsultacje i pytania >> foto@dominiknowak.pl  | tel. 506 212 501

bottom of page