Kalibracja i profilowanie monitorów
Kalibracja - jest procesem dokonywania zmian parametrów urządzenia celem osiągnięcia zamierzonego stanu (wyświetlanie kolorów w określony sposób, stabilne zachowanie monitora) względem określonego wzorca. Kalibracja monitora uwzględnia zatem jego regulację w taki sposób, aby wyświetlany obraz miał konkretne wartości trzech głównych parametrów: Jasność/Jaskrawość podświetlenia bieli, Temperatura barwowa (punkt bieli), Gamma - krzywa odpowiedzi tonalnej (TRC - Tone Response Curve).
Profilowanie - proces "charakteryzacji" zachowania danego urządzania (pomiar reprodukcji koloru i przejść tonalnych) na podstawie zbioru danych zapisanych w pliku ICC (wg norm International Color Consortium - Międzynarodowe Konsorcjum Kolorystyczne). Dane te stanowią atrybuty określające, jak tworzone są barwy, oraz które z nich są możliwe (lub nie) do reprodukcji przez dane urządzenie w stanie skalibrowanym.
Te dwa terminy się łączą i wzajemnie uzupełniają. Dlaczego to takie istotne?
Dlatego, że monitor jest dla wielu jednym z podstawowych narzędzi pracy, a często niestety bagatelizowanym, zwłaszcza w obiegu pracy fotografów i grafików. To na nim oglądamy i obrabiamy cenny materiał cyfrowy z drogich korpusów i szkieł. Dlatego szkoda tracić energię na super ujęcia i gigabajty kadrów, skoro najważniejszy element będzie jednocześnie najsłabszy. Większość urządzeń wyświetlających pracuje na uśrednionych parametrach fabrycznych, co skutkuje dużymi błędami wyświetlania i kiepską liniowością, skutecznie utrudniając efektywną pracę.
Niezależnie od posiadanego wyświetlacza, warto zastanowić się nad poprawą swojego warsztatu.
Warto i trzeba zacząć od kalibracji..
Kalibracja monitora – dlaczego jest taka ważna? (link)
-
kalibracja sprzętowa: dotyczy monitorów EIZO (CS/CX/CG) i NEC (EA/P/PA) oraz wybrane modele BenQ
-
kalibracja programowa: dotyczy większości wyświetlaczy w monitorach, laptopach i tabletach
Szczegóły, konsultacje i pytania >> foto@dominiknowak.pl | tel. 506 212 501